Montaż i uruchomienie

Montaż i uruchomienie

No i stało się. Dzisiaj udało się Panu Andrzejowi zakończyć wszystkie prace montażowe i adaptacyjne instalacji.

DSC00017

Kocioł zawisł na wcześniej przygotowanym miejscu. Połączenie z instalacją również przebiegło  wg wcześniejszych planów.  Oczywiście nie obeszło się bez przeróbek instalacji w kotłowni, choćby ze względu na zmianę lokalizacji i usytuowania nowego kociołka względem starego złomu. Nie mniej należało podłączyć na nowo rozdzielacz główny obiegów grzewczych i ładowania zasobnika c.c.w. Zasobnik c.c.w. został podłączony w sposób przewidziany przez Aristona z wykorzystaniem wewnętrznego zaworu trójdrogowego, w przeciwieństwie do pierwotnej instalacji, gdzie  na rozdzielaczu zamontowana jest pompa ładująca dla dwóch kotłów.

 

DSC00027 Powinno to przynieść wymierne korzyści z uwagi na znaczne skrócenie rurażu, a co za tym idzie mniejsze straty temperaturowe na obiegu. Jedną z nader istotnych zmian, to zamontowanie dodatkowego zaworu zwrotnego na zasilaniu pomiędzy sprzęgłem hydraulicznym a rozdzielaczem. Wyeliminowało to możliwość przepływu czynnika grzewczego kotła między zasileniem i powrotem, co istotnie pogorszyło by warunki wykorzystania ciepła kondensacji, co w konsekwencji obniżyło by istotnie sprawność kotła. Sprzęgło pozostało w instalacji na zasilaniu z kotła na drewno i zabezpiecza temperaturowo powrót do kotła. Efekt tego sprzęgła jest nader istotny, bo kocioł na drewno ma już 11 lat i nic nie zapowiada, żeby miał się  w najbliższym czasie rozszczelnić. Dla przykładu u sąsiada identyczny piec pochodził TYLKO dwa lata, bo pracował cały czas na zimnym powrocie. Czy miał inne zabezpieczenia?- tego nie wiem. Wiem, że ja mam instalację sprawną, pomimo już stosunkowo długiego czasu eksploatacji. Ale nie o tym mam pisać. Podłączenie przewodów kominowych nie nastręczało większych problemów poza centrowaniem kolanka remontowego z rurą pionową w kominie długości 6,5m. Ale Pan Andrzej wykazał się i tutaj zarówno wiedzą i praktyką.

DSC00019Z całością przeróbek i adaptacji uwinęli się we dwóch w dwa dni.                                                                       
Koszty adaptacji po  mojej stronie, ograniczyły się do zakupu przewodu kominowego, jego montażu, oraz montażu zaworu zwrotnego pomiędzy sprzęgłem a rozdzielaczem i zamknęły się w kwocie 1200 złotych.

Oczywiście moje prace związane z przygotowaniem samego pomieszczenia kotłowni nie sposób podać, bo jak tutaj liczyć własną robociznę i manewrowanie wałeczkiem pomiędzy rurami i rureczkami?

Popatrzcie!DSC00024

 

Może tego nie do końca widać, ale nie jestem zawodowym fotografem. Na szczęście podczas montażu towarzyszył nam profesjonalista od takich uwiecznień, zatrudniony na zlecenie Aristona przez Artgroup. Jego obrazy będące arcydziełem, wkrótce zostaną udostępnione, o czym w następnym wpisie. Nawiasem mówiąc, chciałbym wywijać tak kijem golfowym jak on swoim aparatem. Wielkie uznanie.

 

 

Rozwiązania wewnętrznej budowy kotła, choć wydają się proste są dosyć subtelne, a i dojścia do poszczególnych elementów (przynajmniej na obecną chwilę) wydają się łatwe. Okaże się w przyszłości jak przyjdzie w nim pogrzebać.

DSC00028

 

Wrażenia z rozruchu są nader pozytywne. Na uwagę zasługuje niski poziom dźwięku (ok 47dB) podczas pracy kotła. Funkcje sterownicze (fakt że te podstawowe) wydają się banalnie proste. Nie miałem okazji jeszcze prześledzić całego sterownika, bo to przecież pierwsze godziny eksploatacji, a na to trzeba trochę czasu i chęci. A dzisiaj też już jestem nieco zmęczony, zatem kończę te wywody z życzeniami dobrej nocy sobie i wszystkim.

 

Ostatnie wpisy
Skontaktuj się z nami:

Napisz wiadomość

Nie czytelne? Zmien teks. captcha txt
piotr o mnie1