Twarde dane i użytkowanie kotła

Twarde dane i użytkowanie kotła

Zbliża się koniec października, zatem zgodnie z zapowiedzią czas na wstępną analizę pracy kotła. Praktycznie solar raczej już nie ma wpływu na produkcję ciepłej wody, zatem analiza zużycia gazu jest już w miarę prawidłowa.

Dzisiaj mija dokładnie 7 tygodni od uruchomienia kotła w cyklu zimowym, to znaczy dla potrzeb c.o. i ccw. U mnie to gaz o starym oznaczeniu  GZ50. Odczyt licznika wskazuje na zużycie 217 m3 gazu. Pytanie czy to dużo czy też mało? Sam do końca nie wiem. Zużycie należało by odnieść tylko w stosunku do urządzenia zdemontowanego, będącego reliktem urządzeń grzewczych, pewnie już dawno przetopionego w piecu hutniczym. I dobrze, bo jak pamiętam spalał on ca ~20-25m3/dobę w warunkach zimowych. Pisząc  „zimowych”, mam na myśli zakres temperatur zewnętrznych ujemnych, zbliżonych do zera. Zatem przy obecnie panujących warunkach pogodowych ciężko jest jeszcze określić do końca ekonomiczność spalania nowego kotła. Nie mniej szacuję wzrost efektywności w granicach 25-30% . Czemu aż tyle? Ano na pewno temu, że poprzednik miał otwartą komorę spalania, palnik żywcem wzięty z kotła typu PG-6, lub podobny, a wymiennik ciepła nie będący na pewno szczytem myśli technicznej  z końca ubiegłego stulecia. Poza tym posiadał tzw świeczkę, czyli palnik dyżurny, który przy optymalnym ustawieniu płomienia potrafił zeżreć gazu w granicach jednego metra sześciennego na dobę.

Zdecydowałem się na zamontowanie zdalnego sterownika kotła Sen Sys, który mi ułatwił obsługę i kontrolę, bo nie muszę wychodzić już na platformę montażową gdzie zamontowany jest kocioł. Sterownik podłączony kabelkiem dwużyłowym, (który niegdyś włączał  stary piec od czujnika temperatury typu ON-OFF dla pompy obiegowej), z płytą główną kotła pracuje po Mod Busie, zapewniając pełną sterowalność kotłem z pokoju dziennego. Działa świetnie, ale to wcale nie znaczy, że jest idealny. Posiada mankamenty. Przypuszczam, że jest to sprawa software’u i jego tłumaczenia z włoskiego na nasz język, albo ja czegoś nie rozumiem. Umówiłem się z serwisantem Aristona, ale On (Pan Andrzej, który montował ten kocioł) ma sporo pracy przed sezonem grzewczym  przy przeglądach urządzeń, dlatego też odłożyliśmy ten temat na dalszy plan. Do tej pory udało mi się znaleźć kilka błędów, z czego dwa są logiczne, a jeden powtarzającym się błędem stylistycznym. Może serwis Aristona w Polsce ma możliwość poprawy softu i szybkiego wczytania w sterownik. Poniżej zdjęcia wyświetlacza z zauważonymi błędami.

DSC_0273  błędy logiczne    DSC_0275

 

DSC_0279błędy stylistyczneDSC_0280

DSC_0281 błędy stylistyczneDSC_0277

Może to nie ma żadnego znaczenia dla użytkownika, ale może powodować niesmak po kupnie takiego urządzonka. Poza tym automatyka dosyć fajna, rozbudowana w wystarczającym stopniu dla przeciętnego użytkownika, a komunikacja po Mod Busie dobrze działa.

Poniżej dane charakterystyczne  kotła i instalacji w której pracuje:

  1.  moc znamionowa- 30kW
  2. rodzaj pieca – jednofunkcyjny kondensacyjny z zamkniętą komorą spalania
  3. rodzaj c.c.w.- pionowy zasobnik wody ze stali nierdzewnej Termika v-300l dwuwężownicowy
  4. instalacja solarna dla przygotowania c.w.u.- próżniowy 30szt
  5. sprawność kotła – do 108%
  6. średnica przewodów powietrznych/spalinowych -80/60mm
  7. rodzaj spalanego gazu – GZ-50
  8. powierzchnia ogrzewana- ok 268m2

Na uwagę zasługuje fakt bardzo cichej pracy urządzenia, nawet względem tych kotłów z tzw wysokiej półki. w moim przypadku nie ma żadnych odgłosów dźwięków towarzyszących pracy wentylatora, typu wibracje blach, czy głośna praca wentylatora nadmuchu. Może jest to spowodowane dość dokładnym pionowaniem urządzenia podczas montażu. Zatem należy mieć to na uwadze (dokładność montażu), tak aby nie występowały żadne naprężenia elementów pieca.

No i istotna w końcu sprawa. Często czytam na forach narzekania, że po rozruchu urządzenia w stosunkowo krótkim  czasie pojawiają się usterki w urządzeniach, zarówno te mechaniczne, jak i elektryczne związane ze sterowaniem, a raczej automatyką. U mnie żadna z tych rzeczy na razie nie wystąpiła (?) i oby tak dalej.

W następnym wpisie zajmę się danymi zmiennymi  i podam powody wyboru parametrów pracy kotła.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ostatnie wpisy
Skontaktuj się z nami:

Napisz wiadomość

Nie czytelne? Zmien teks. captcha txt
Licznki gazowyDSC_0312